Piątek 19.04.2024

PROJEKT PO WER

Opis

Od 31 grudnia 2015 r. szkoła realizuje projekt, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (przyznana kwota dofinansowania to 206 796,87zł). Projekt nosi tytuł „Nauczanie dwujęzyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych”. Celem projektu jest wprowadzenie nauczania dwujęzycznego w naszej szkole. Projekt zakłada, że 21 nauczycieli zdobędzie konieczną wiedzę i umiejętności na kursach doskonalących, które odbędą się latem 2017r , a następnie wykorzysta zdobyte umiejętności na swoich lekcjach.

Projekt realizowany jest etapowo:

Etap I – nauka i doskonalenie umiejętności w zakresie języka angielskiego (17 nauczycieli uczęszcza na kursy  języka angielskiego)

Etap II – doskonalenie kompetencji w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych, technik informatycznych oraz metody CLIL (wykorzystywanie języka angielskiego w nauczaniu różnych przedmiotów) na kursach językowo- metodycznych.

Etap III- wdrożenie nabytych kompetencji i umiejętności do pracy z uczniami na lekcjach.

W ramach projektu przeprowadzono ankiety skierowane do wszystkich nauczycieli, rodziców oraz uczniów, z których wynika, że obecnie nie wszyscy nauczyciele naszego gimnazjum wykorzystują nowoczesne technologie informacyjne w dostatecznym zakresie a także niewielu nauczycieli, oprócz anglistów, prowadzi swoje zajęcia w języku angielskim lub wykorzystuje elementy tego języka na lekcjach. Z ankiet jasno wynika, że zarówno nauczyciele, większość rodziców jak i uczniów oczekuje od szkoły aby większa liczba nauczycieli prowadziła swoje lekcje z użyciem nowych technologii, takich jak np. tablica interaktywna oraz używała języka angielskiego na lekcjach w większym zakresie.

19 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ PO WER pt.: „Nauczanie dwujęzyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii  informacyjnych”.

Program konferencji obejmował:

13.00 Otwarcie konferencji – Dyrektor Szkoły, pani Wanda Walkowiak
13.10 Prezentacja założeń i głównych celów projektu – koordynator szkolny, pani Katarzyna Dudko
13.20 Prezentacja warsztatów:
  1. „Technologia usprawnia uczenie się” (ang. Technology Enhanced Learning) – pan Janusz Smykowski
  2. „Metoda CLIL – wykorzystanie języka angielskiego w nauczaniu innych przedmiotów oraz technik komputerowych odpowiednich dla tej metody” (ang. Methodology & ICT Tools for Teachers Working with CLIL) – pani Ewa Kulczycka
  3. „Odświeżenie metodyki dla nauczycieli  języków obcych” (ang. Methodology Revisited, Revitalised & Re – Energised) – pani Małgorzata Grabowska
  4. „Rozwijanie umiejętności wykorzystania technik komputerowych” (ang. Empowerment in ICT Skills – Making Use of Technology Tools) – pani Aneta Strzelecka
  5. „Narzędzia i techniki informacyjno-komunikacyjne dla nauczycieli pracujących metodą CLIL” (ang. CLIL- Technology & ICT Tools for Teachers working with CLIL) – pan Michał Spychała
14.30 Warsztat pt.: “Innowacyjne kursy coucha - nauczyciela” w ramach programu Erasmus+ PO WER pt.: ”Sięgnąć po laur zwycięstwa – czyli olimpijczyk ma trenera a nasz uczeń coucha - nauczyciela”. – pani Małgorzata Sobczyk, Szkoła Podstawowa 368
14.45 Zakończenie konferencji. Rozdanie materiałów konferencyjnych. Poczęstunek

Przykładowe materiały konferencyjne: