Wtorek 30.04.2024

Szkoła Podstawowa nr 365

Szkoła Podstawowa nr 365 (do 2017r. Gimnazjum nr 121) mieści się w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 117. Poprzedniczką jej była czteroklasowa szkoła powszechna w Piekiełku (ówczesna nazwa miejscowości) wybudowana w 1905r. Drewniany budynek mieścił jedną izbę, wyposażoną w sześcioosobowe ławki. Ta jedna izba służyła dzieciom wszystkich klas. W 1930r. szkołę w Piekiełku uznano za pełną siedmioklasową. W tymże roku przyjęto plany budowy nowego, większego, segmentowego budynku, w którym przyszłościowo, miały się uczyć dzieci od I do VII klasy. Z powodu braku środków na realizację pełnego projektu, budowę przewidziano w trzech etapach:

Etap pierwszy - termin realizacji 1934r.- pierwsze cztery izby;
Etap drugi - termin realizacji 1937r. - dalsze cztery izby;
Etap trzeci - późniejszy termin realizacji - przewidywał budowę części mieszkalnej dla nauczycieli i kanalizację budynku.

Wybuch II Wojny Światowej przekreślił te plany. Już powstały budynek został zdewastowany, zniszczone zostały także dokumenty i kroniki szkoły; te ostatnie były prowadzone systematycznie od 1932r. Po wojnie rozpoczęto odbudowę szkoły. Kroniki są prowadzone od roku szkolnego 1947/1948. Z wydatną pomocą pośpieszyły Zakłady Farmaceutyczne w Tarchominie. Dyrektorem szkoły została Sabina Świderska, która zapisała się w pamięci środowiska wyjątkowym oddaniem i zapałem
w pracy pedagogicznej, wychowawczej i organizacyjnej. W dniu 20 czerwca 1963r. odbyło się zebranie inauguracyjne Komitetu Budowy Nowej Szkoły w Tarchominie. Funkcję przewodniczącego objął Benon Lisowski, z wykształcenia inżynier architekt. Dzieci i młodzież szkoły wszystkimi dostępnymi jej sposobami uczestniczy w gromadzeniu niezbędnych funduszy. Podjęto szeroko zakrojoną i skuteczną akcję zbierania makulatury.

W dniu 22 września 1964r. rozpoczęto prace budowlane, natomiast pamiętnego dnia 6 listopada tegoż roku uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod nową Szkołę Podstawową nr 117, zajmującą miejsce w szeregu Szkół Pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego. Od dnia 13 września 1966r. zajęcia szkolne są już prowadzone w nowym budynku przy ul. Płużnickiej 4. We wrześniu 1977r. dochodzi do połączenia Szkół nr 117 i 118, a ta ostatnia usytuowana przy ul. Leszczynowej 5. Tak połączone szkoły pod wspólnym kierownictwem funkcjonują przez okres 15 lat. W roku 1992 Szkoła Podstawowa nr 118 oddziela się i powraca do swej pierwotnej siedziby przy ul. Leszczynowej. W roku szkolnym 1996/1997 podjęto działania ukierunkowane na wybór patrona szkoły. Przyjęto procedurę wyboru o wysokich walorach wychowawczych, mającą na celu dogłębne zaznajomienie dzieci i młodzieży, korpusu nauczycielskiego i środowiska rodziców z kandydatami. Zgodnie z tą procedurą, kandydatów proponowały i prezentowały poszczególne klasy. Klasy, według własnych pomysłów, urządziły odpowiednie wystawy, prowadziły akcje informacyjno - propagujące. Na terenie Szkoły organizowano prelekcje i spotkania. Powołano Komisję, w skład której weszło kierownictwo szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, środowiska uczniów i nauczycieli. Na uroczystym posiedzeniu Rady Pedagogicznej z udziałem zaproszonych gości: przedstawicieli rodziców i samorządu szkolnego, odbytym w dniu 11 kwietnia 1997r., na Patrona Szkoły Podstawowej nr 117 wybrano Wojciecha Zawadzkiego, wybitnego i zasłużonego pedagoga, wychowawcę i krzewiciela kultury, działacza podziemia w latach wojny, który ponad 40 lat swego życia poświęcił pracy.

Wprowadziła: Grażyna Skierska
Publikowano: 2007-05-20